Bakteriális vírus
Vírus vagy baktérium okozza a betegséget?
Ha megismerjük működésüket, felépítésüket, megérthetjük azt is, miért nem hatásos az antibiotikum vírusfertőzés ellen. A vírusokról és a baktériumokról a legtöbb laikus tudja, hogy szabad szemmel nem láthatók, csaknem mindenhol előfordulnak, bakteriális vírus számos betegség írható a számlájukra.

Rengeteg fajtájuk van, sok közülük már akkor létezett, amikor nem volt náluk nagyobb teremtmény a Földön. De vajon miben különböznek egymástól, ha hasonló tünetekkel járó betegségeket is produkálhatnak? Az egyik leglényegesebb eltérés a felépítésükben rejlik.
Mi a különbség a vírus és a baktérium között?
A baktériumok testének nagy részét az örökítő anyagot is tartalmazó citoplazma teszi ki, amelyet sejtfal vesz körbe. A vírusok jóval kisebbek, mint a baktériumok. Nincs citoplazmájuk, sejtfaluk, az örökítő anyagukat egy külső fehérjeburok védi.

A vírusok — a baktériumokkal ellentétben — nem táplálkoznak, a szemérem genitális szemölcsei anyagcseréjük, és önállóan nem képesek szaporodni sem; sokkal inkább nevezhetők élettelen, szerves részecskéknek, mint élőlényeknek. Célzott védekezés Felmerülhet a kérdés, hogy ha a vírusok nem tudnak szaporodni, hogyan sokszorozódnak?
- Papilloma eltávolítás nhs
- Vastag paraziták
- Családi rákos springer
- ANTSZ - Vírus, baktérium, antibiotikum: mi micsoda?
- Mi a bőrféreg?
- Hpv vírus játék
A vírusnak a reprodukcióhoz egy gazdasejtre van szüksége. A gazdasejt felveszi a vírust, ezzel együtt annak bakteriális vírus anyagát is.

A vírus átprogramozza a gazdasejtet, és arra kényszeríti, hogy a saját életműködéséhez szükséges fehérjék helyett a kórokozó fehérjéit termelje. Ezzel maga a gazdasejt kezdi megsokszorozni a vírust.
Koronavírus (COVID-19) összefoglaló 2020.02.21. (FIGYELEM! EGYES RÉSZEI MÁR ELAVULTAK!)
Mivel a vírusok és a baktériumok nagyon eltérők egymástól, az ellenük való védekezéshez is különböző hatásmechanizmussal rendelkező gyógyszerek szükségesek. Az antibiotikumok gátolják a baktériumban végbemenő biokémiai folyamatokat, így magát a kórokozót pusztítják el.

A vírusban azonban semmilyen biokémiai folyamat nem játszódik le, ezért az antibiotikum teljesen hatástalan lesz vele szemben. A vírusok elleni szerek — a virosztatikumok — többféle hatásmechanizmussal működnek. Egyesek megakadályozzák a kórokozó gazdasejtbe való bejutását, mások meggátolják, hogy a gazdasejt átálljon a vírustermelésre. Árulkodó tünetek Egyértelműen csak laboratóriumi vizsgálattal deríthető ki, hogy vírus vagy baktérium áll-e a téli szezonra jellemző megfázásos megbetegedések mögött.
A betegség lefolyásából vagy a tünetekből azonban az orvos jó eséllyel meghatározhatja, milyen kórokozó gyengítette le a szervezetet.
